České vesnice v Banátu

V rumunském Banátu založili Češi vesnice Gerník, Rovensko, Svatá Helena, Eibentál, Bígr, Šumice, Svatá Alžběta (zanikla 1847). Šest vesnic leží v župě Caras Severin, Eibentál leží v župě Mehedinti.

V letech 2000–2001 bylo značenými trasami o délce asi 100 km propojeno pět ze šesti českých vesnic v oblasti Gerník, Rovensko, Svatá Helena, Eibentál.

V letech 2004–2005 bylo vyznačeno dalších 150 km tras a v roce 2011 80 km modré turistické trasy mezi vesnicemi Šumice a Rovensko se zelenou odbočkou na nejvyšší horu oblasti, Svinecea Mare.

Gerník (rumunsky Gârnic)

Největší z šesti českých vesnic v rumunském Banátu se nachází v jižní části župy Caras-Severin ve výšce asi 600 m n. m. Vznikla v r. 1827 a jako jediná má vlastní obecní úřad, pod který spadá i sousední rumunská vesnice Padina Matei. Se sousedními českými vesnicemi Svatá Helena (14 km) a Rovensko (15 km) jej spojuje červená značka vyznačená Klubem českých turistů.

Rovensko (rumunsky Ravensca)

Nachází se na návrší cca 7 km jihovýchodně od obce Sopotu Nou, pod kterou spadá. Rovensko je z českých vesnic v Banátu nejvýše položené, asi 750 m n. m. Vesnice vznikla v r. 1827.

Svatá Helena (rumunsky Sfânta Elena)

Vesnice byla založena v r 1824 a nachází se nad mohutným zářezem Dunaje asi 7 km od Nové Moldavy  ve výšce cca 400 m n. m.

Eibentál též Tisové Údolí (rumunsky Eibenthal)

Obec (400 m n. m.) leží 6 km od Dunaje, respektive přehrady Železná vrata, která zde tvoří přirozenou hranici se Srbskem. Do Eibentálu přišli čeští osadníci z Plzeňska, Klatovska, Beriounska a Čáslavska v takzvané druhé vlně kolonizace v letech 1826-1827.

Bígr (rumunsky Bigăr)

Obec byla založena v roce 1827. Je tvořena dvěma ulicemi ve tvaru kříže, leží cca 600 m n. m. Bígr byl hornickou obcí, kde byl velký výskyt černého uhlí.

Šumice (rumunsky Șumița)

Šumice byla osídlena v r. 1828. Od ostatních českých vsí je nejvzdálenější, do nejbližšího Rovenska to mají Šumičtí asi 13 hodin pěšky. Nejbližší železniční stanice v Jablonici od vesnice vzdálená 20 km a nejbližší autobusová zastávka 7 km. Obec leží přibližně ve výšce 600 m n. m. a funguje tady možná nejmenší škola v Evropě, která má jenom čtyři žáky.

Svatá Alžběta (rumunsky Sfânta Elizabeta) – již zanikla

Nejstarší česká vesnice v rumunském Banátu byla založena prvními dvěma vlnami českých přistěhovalců v letech 1820 až 1823 a zanikla roku 1847, když se obyvatelé kvůli nedostatku vody odstěhovali do Svaté Heleny. Dnes se na místě tehdejší vesnice nacházejí švestkové sady. Dostat se tam lze po červené turistické značce Klubu českých turistů ze Svaté Heleny směrem na Gerník .